Image 01

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  

Image 01
کانکتور شبکه 

 

 

شباهت‌ها و تفاوت‌ها  

نخست باید بدانید که اجزاء Cat6  که توسط شرکت‌های سازنده مختلف تولید می‌شوند می‌بایست بتوانند با یکدیگر کار کنند (Interoperability) و همچنین باید بتوانند با سایر استانداردهای قبل از خود نیز سازگاری داشته باشند . یعنی این‌که بتوان اجزاء   Cat 6 و اجزاء   Cat5    را در یک شبکه در کنار یکدیگر استفاده نمود و یا در صورت لزوم بتوان اجزاء Cat 6 را جایگزین اجزاء   Cat5   نمود . 
به غیر از این، تمامی اجزاء Cat 6 و   Cat5    دارای امپدانس اسمی100 اهم (Nominal Impedance) هستند ولی در تجهیزات Cat 6 تحمل خطای بیشتری در برابر تغییرات مقاومت وجود دارد . 
تغییرات مقاومت تحت عنوان پارامتری به نام ) Return loss افت بازگشتی) سنجیده می‌شوند. هر چقدر مقدار Return loss برحسب دسی‌بل بیشتر باشد تطبیق امپدانس بهتری میان اجزاء وجود خواهد داشت و طبیعتاً مقدار انعکاس سیگنال و انعکاس مجدد سیگنال کمتر خواهد بود. در نتیجه Cat 6 نرخ خطای بیتی (BER) کمتری برای شبکه‌های اترنت سریع و گیگابیت اترنت (۱۰۰۰ ( BASETارائه می‌کند . 
همانطور که می‌دانید هر چقدر خطاهای بیتی افزایش یابد، شبکه شما صرفنظر از قیمت ابزارهای شبکه‌ای که خریداری کرده‌اید در یک چرخه بی‌پایان کشف خطا و ارسال مجدد گرفتار می‌شود و این موضوع منجر به کاهش سرعت و افت شدید کارایی شبکه می‌گردد . 
سوم این‌که در Cat 6 تمامی پارامترهای انتقال برای کانال‌های مختلف و اجزاء و ارتباطات پایدار قادرند تا حداکثر فرکانس ۲۵۰ مگاهرتز کارکنند . این در حالیست که این مقدار برای استاندارد   Cat5   فقط ۱۰۰ مگاهرتز است . 
تفاوت‌هایی نیز در مورد محدوده فرکانسی و پهنای باند مفید وجود دارد . طبق تعریف پهنای باند همان محدوده فرکانسی است زمانی که PSACR )جمع جبری نسبت تضعیف به سیگنال‌های ناخواسته) مثبت است . 
Cat 6
پهنای باند ۲۰۰ مگاهرتز را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد در مسافتی حدود ۱۰۰ متر پشتیبانی می‌کند که این مقدار برای استاندارد   Cat5    حدود ۱۰۰ مگاهرتز است یعنی چیزی در حدود نصف .